BUTFF 2019 Program

Select films or performances

A

A Mata Negra  (Long)
Rodrigo Aragão
98minutes

 
Alien Nightmare X  (Long)
Dmitry Chmelyov
63minutes

 
An accidental Zombie  (Long)
Anne Welles
83minutes

 
Antarctida 2050  (Short)
Kirill Kurbatov
1minutes

 
Assassinaut  (Long)
Drew Bolduc
75minutes

 
Atomic Ed  (Short)
Nicolas Hugon
20minutes

 
Await further Instructions  (Long)
Johnny Kevorkian
91minutes

 

B

Belgica Obscura (PRESENTATION)  (Long)
Wesley Remory
90minutes

 
BFF Girls  (Short)
Brian Lonano
14minutes

 
BLOODY BELGIUM: The Last Inquisitors  (Long)
Guy Bleyaert
105minutes

 
Bravure  (Short)
Donato Sansone
4minutes

 
Brutal  (Long)
Takashi Hirose
67minutes

 

C

Casulos | Cocoons of Outer Space   (Short)
Joel Caetano
13minutes

 
Catcalls  (Short)
Kate Dolan
8minutes

 
Clownado  (Long)
Todd Sheets
100minutes

 
Control  (Short)
Carroll Brown
14minutes

 

D

Darlin'  (Long)
Polyanna McIntosh
100minutes

 
Daughters of Darkness  (Long)
Harry Kümel
100minutes

 
Dis  (Long)
Adrian Corona
61minutes

 
Diversion  (Short)
Mathieu Mégemont
22minutes

 
DUDE BRO PARTY MASSACRE III  (Long)
Tomm Jacobsen, Michael Rousselet, Jon Salmon
91minutes

 

E

Elliot  (Long)
Craig Jacobson
68minutes

 
Enter the Deep  (Long)
Alan García
61minutes

 
Escape Pod  (Short)
Wesley Jamal Fleming
4minutes

 

F

Flesh City  (Long)
Thorsten Fleisch
85minutes

 
Flesh in the Machine + Tokyo Necronomicon  (Long)
Cosmotropia de Xam
112minutes

 
Flowers  (Long)
Phil Stevens
79minutes

 
Fornacis  (Long)
Aurélia Mengin
83minutes

 
Found  (Long)
Scott Schirmer
103minutes

 
FP2: Beats of Rage  (Long)
Jason Trost
89minutes

 
From parts unkown: fight like a girl  (Long)
Daniel Armstrong
90minutes

 
Fuck you all: The Uwe Boll Story  (Long)
Sean Patrick Shaun
96minutes

 

G

Galaxy of Horrors  (Long)
Justin McConnell
105minutes

 
Go Home  (Long)
Luna Gualano
84minutes

 

H

Harvest Lake  (Long)
Scott Schirmer
78minutes

 
High Life  (Long)
Claire Denis
113minutes

 
Hitler Is Back From The Grave  (Short)
Noodle Brain Film Crew
4minutes

 
Hunks  (Short)
Katie Kapuza
3minutes

 

I

I Am The Doorway  (Short)
Simon Pearce
20minutes

 
I Make Corpses  (Short)
Kyle Martellacci
9minutes

 
I'll take your Dead  (Long)
Chad Archibald
83minutes

 
I'm a Cyborg, but that's ok  (Long)
Park Chan-wook
105minutes

 
Igor The Vegan Vampire  (Short)
Noy Levin & Ori Halevy
5minutes

 
INSIDE  (Short)
Joel Caetano
1minutes

 
Involution  (Long)
Pavel Khvaleev
84minutes

 

L

Lieutenant Jangles  (Long)
Nicolas Champeaux
103minutes

 
Liquid Sky  (Long)
Slava Tsukerman
112minutes

 

M

Malpertuis  (Long)
Harry Kumel
125minutes

 
Mécanix  (Long)
Rémy M. Larochelle
70minutes

 
Midsommar  (Long)
Ari Aster
140minutes

 
Mondo Endorphino: Liebeslager der vergessenen VHS  (Long)
Michael Beyer
90minutes

 
Motor de Pensamientos  (Short)
Senén Fernández
12minutes

 
Mutant Blast  (Long)
Fernando Alle
83minutes

 

N

Nature Boy  (Short)
Shazzula
10minutes

 
Night of Something Strange  (Long)
Jonathan Straiton
94minutes

 
Night Owl  (Long)
Jeffrey Arsenault
77minutes

 
Noctámbulos (Night Owls)  (Short)
Romén Rivero
8minutes

 

O

On the Silver Globe  (Long)
Andrej Zulawski
166minutes

 
One Cut of the Dead  (Long)
Shin'ichirô Ueda
96minutes

 
One must fall  (Long)
Antonia Pantoja
85minutes

 
Orlok's Return  (Short)
Manuel Janssens
13minutes

 

P

Pain Noir  (Short)
Adrien Bourcier, Louise Duveau, Charlotte Thiriez, Rémi Fumery, Justin Lauridant, Massimo Partipilo, Clément Sagnier, Mariane Vanhoed
8minutes

 
Plank Face  (Long)
Scott Schirmer
91minutes

 
Presepe Vivente  (Short)
Lorenzo Fassina
21minutes

 
Prospect  (Long)
Christopher Caldwell, Zeek Earl
100minutes

 
Psycho Kino  (Short)
Guillem Dols
18minutes

 
Purgatory Road  (Long)
Mark Savage
98minutes

 

R

Reborn  (Long)
Julian Richards
80minutes

 
Rhizom  (Long)
Shazzula
45minutes

 
Ringo Rocket Star and His Song for Yuri Gagarin  (Short)
Rene Nuijens
10minutes

 
Rondo  (Long)
Drew Barnhardt
90minutes

 
ROSTO tribute  (Long)
Rosto
75minutes

 

S

Sadiowitch  (Short)
Shazzula
4minutes

 
Sans Gravité  (Short)
Charline Parisot, Jérémy Cissé, Fioretta Caterina Cosmidis, Flore Allier-Estrada, Maud Lemaître-Blanchart, Ludovic Abraham
8minutes

 
Savage Death Valley  (Short)
Waldemar Schuur
23minutes

 
Sebar-e Do Bar Barabar  (Short)
Mohammad Hossein Jafari Moghaddam Fard
10minutes

 
Seksmisja  (Long)
Juliusz Machulski
117minutes

 
Soy tóxico  (Long)
Daniel de la Vega, Pablo Parés
76minutes

 
Space Babes from Outer Space  (Long)
Brian Williams
81minutes

 
Space Between Stars  (Short)
Samuel W. Bradley
10minutes

 
Spoof Wars: May The Farce Be With You!  (Long)
Juul Barnard
120minutes

 
Stosstruppe Venus bläst zum Angriff  (Long)
Georg Tressler
83minutes

 

T

Teratomorph  (Short)
Joe Meredith
35minutes

 
The Bad Man  (Long)
Scott Schirmer
106minutes

 
The Bloody Ballad of Squirt Reynolds  (Short)
Anthony Cousins
8minutes

 
THE BOOGEYS  (Short)
Sanjay F. Sharma
20minutes

 
The Doll  (Short)
Flávio Carnielli
24minutes

 
The Doom Doc  (Long)
Connor Matheson
85minutes

 
The Jerry Show  (Short)
Stephen Stull
9minutes

 
The Man who fell to Earth  (Long)
Nicolas Roeg
139minutes

 
The Occupant  (Short)
Hugo Keijzer
10minutes

 
The Power of Glove  (Long)
Andrew Austin, Adam Ward, Paula Kosowski
65minutes

 
The Scuzzies  (Short)
Jimmy ScreamerClauz
15minutes

 
The Silver  (Short)
David Yohe
6minutes

 
Trauma  (Long)
Lucio A. Rojas
104minutes

 

U

Unplanned Parenthood  (Short)
Emil Levin
8minutes

 
Upgrade  (Long)
Leigh Whannell
100minutes

 

V

Visions of Suffering (Final Director's Cut)  (Long)
Andrej Iskanov
85minutes

 

W

White Chamber  (Long)
Paul Rachid
89minutes

 

Z

Z-GOAT: First Bleat  (Short)
Julien Jauniaux, Bertrand Leplae
13minutes

 
Zombiercalypse  (Short)
Jim Aal
10minutes